| Product Name | Customized PIANC2002 Cone Rubber Fenders 900H ABS Certificate Port Berthing |
|---|---|
| Material | Natural Rubber, SBR, NBR |
| Model Number | DF-CRF900H |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | 100% Natural Rubber Keyhole Fenders Tug Boat Fenders PIANC2002 Standard For Port Berthing |
|---|---|
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Type | Keyhole Type Tug Boat |
| Elongation | ≥300% |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | PIANC Specifications Keyhole Fenders Tug Boat Fenders K350 Type Bow & Stern Bumper Fender |
|---|---|
| Material | Natural Rubber, SBR, NBR |
| Model Number | DF-K350H |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | ISO 17357 Fender Yokohama Rubber Fender Air Quality Standards Dock Port STS |
|---|---|
| Standard | PIANC2002, ISO17357-1:2014 |
| Material | Natural Rubber |
| Certification | ABS, CCS, BV, LR, DNV |
| Diameter | 500mm-4500mm(Other Specification Can Be Customized) |
| Product Name | Cylindrical Fenders |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Diameter | 100mm To 1200mm |
| Length | As Required |
| Reinforcement | High Quality NR, NBR, SR, CR |
| Product Name | Marine Safety Natural OEM Cylindrical Rubber Fender Dock For Vessel Protection |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Diameter | 100mm To 1200mm |
| Length | As Required |
| Reinforcement | High Quality NR, NBR, SR, CR |
| Product Name | Bestselling Tug Boat Fenders Contour Boat Fenders Tug Boat Bumpers |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Color | Black, Grey...etc |
| Hardness | 65 +/- 5 Shore A |
| Density | 2.3 ~3.9 G/cm3 |
| Product Name | Efficiently Protect Your Tugboat With DockFender Tug Boat Fenders And Bumpers |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Color | Black, Grey...etc |
| Hardness | 65 +/- 5 Shore A |
| Density | 2.3 ~3.9 G/cm3 |
| Features | High Strength And Durable Construction, Advanced Roller Technology, Customizable Design Options, Low Maintenance Design |
|---|---|
| Maximum Deflection | 125mm-520mm |
| Rubber Specification | ASTM D2000, SAE J200 |
| Capacity | 10T-40T |
| Advantages | Unparalleled Manufacturing Experience, State Of The Art Production Facilities, Innovative Design Capabilities, Rigorous Quality Control Processes |
| Product Name | Customized W Type Tug Boat Fenders W Fender Bow And Stern Protection Natural Rubber |
|---|---|
| Material | Rubber, NR, NBR, SBR |
| Type | Tug Boat W Fender |
| Height | 200mm-450mm |
| Length | 2000mm |