| Features | Durable And Sturdy |
|---|---|
| Product Name | D Type Fenders |
| Service | OEM Or ODM |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Density | 1.35~2.0 G/cm3 |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Material | NR |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Features | Easy To Handle |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Application | Industrial Dock Port Boat |
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Part | Hinge |
| Package | Wooden Pallet, Wooden Case |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Size | Customized |
| Product Name | Dock Protection Cell Rubber Fender 800H Tear Resistance Super Grade Marine Boat |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Hardness | 20-90 Shore-A Or IRHD |
| Samples | Freely Provided |
| Feature | Waterpoof/Ultraviolet-proof/Anti Aging |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Type | Cylindrical |
| Product Name | V Type Fender |
|---|---|
| Material | High Quality NR |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Application | Boat Ship Dock Jetty Wharf Port |
| Color | Black Or Customized |