| Product Name | Dock Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Applications | Dock Ship Protection |
| Size | Customized |
| Hardness | 30-90 Shore |
| Product Name | Dock Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Size | Customized |
| Hardness | 30-90 Shore |
| Feature | Wear Resistant, Anti Collision |
| Product Name | Dock Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Applications | Dock Ship Protection |
| Size | Customized |
| Hardness | 30-90 Shore |
| Product Name | Durable Marine Dock Roller Fenders PIANC2002 Standard For Vessels |
|---|---|
| Material | Natural Rubber, NBR, Silicone, EPDM, FKM, SBR |
| Type | Fixed Wheel Fender |
| Install | Exposed Corners |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Product Name | Marine Dock V Type Fender Natural Rubber Boat Ship PIANC2002 V500H |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Color | Black, Grey...etc |
| Hardness | 65 +/- 5 Shore A |
| Surface | Smooth Or Textured |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Advantage | Customized, Original Factory |
| Warranty | 36 Months |
| Length | 1 ~ 12m |
| Application | Submarine Dock Fender |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Warranty | 24 Months |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Color | Black Or Customized |
| Logo | Customized |
| Usage | Protect Boat |
| Material | High Quality NR |
|---|---|
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Color | Black Or Customized |
| Application | Boat Ship Dock Jetty Wharf Port |
| Product Name | V Type Fender |
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Part | Dock Fender |
| Height | 500mm To 2000mm |
| Rated Deflection | 70% - 72% |