| Product Name | 300H D Type Rubber Fenders Black Color Wear-resisting Marine Dock Port Bumper |
|---|---|
| Model Number | DF-D300H |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Size | Customized |
| Flexibility | Great |
| Features | Durable And Sturdy |
|---|---|
| Product Name | D Type Fenders |
| Usage | Ship Docking Or Berthing |
| Size | Custom Size |
| Service | OEM Or ODM |
| Name | Cell Rubber Fender |
|---|---|
| Installation | Easy |
| Packing | Pallet Or Customized |
| Shipping | Express/Air Lines/By Sea |
| Deflection | 52.5% - 55% |
| Product Name | PIANC2002 V Type Fender Marine V500H Dock Bumper Fixed Rubber Fender Heavy Duty |
|---|---|
| Model Number | DF-V500H |
| Processing Service | Moulding |
| Material | Natural Rubber |
| Reaction Force | 78kN To 1015kN |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Color | Black Or Customized |
| Logo | Customized |
| Usage | Protect Boat |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Material | NR |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Product Name | NBR 70 V Type Arch Rubber Fender Wear Resistant Marine Safety Dock Fender |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Color | Black, Grey...etc |
| Hardness | 65 +/- 5 Shore A |
| Density | 2.3 ~3.9 G/cm3 |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders Systems Marine Docking Fenders And Boat Fenders Marine |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Black, Grey, White, Or Customers' Requirments |
| Inner Diameter | 75mm - 1000mm |
| Length | Customers' Requirments |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders Ship Barge Fenders Systems Marine Docking Fenders |
|---|---|
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Black, Grey, White, Or Customers' Requirments |
| Inner Diameter | 75mm - 1000mm |
| Length | Customers' Requirments |
| Features | Easy To Handle |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Application | Industrial Dock Port Boat |