| Product Name | 3.3*6.5M Offshore/Mooring/Port/Harbor/Ferry Foam Filled Fenders For Naval Marinas |
|---|---|
| Model Number | DF-3.3*6.5M |
| Material | High Density EVA |
| Reaction Force | 54kN To 7353kN |
| Energy Absorption | 3.8KN-M To 7720KN-M |
| Product Name | High Density Closed Cell Foam Dock Suspension Foam Filled Fender Ship Protection |
|---|---|
| Brand | DockFender |
| Material | Closed Cell Foam + Polyurethane |
| Application | Ship To Ship Berthing, Ship To Dock Berthing |
| Life Span | 10-15 Years |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Size | Customized |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Type | Cylindrical |
| Product Name | 2.5*4.0M Floating Foam Fender Closed Cell Foam Eco Friendly Safety Elasticity |
|---|---|
| Model Number | DF-2.5*4.0M |
| Reaction Force | 54kN To 7353kN |
| Energy Absorption | 3.8KN-M To 7720KN-M |
| OEM | Supported |
| Product Name | 3.3m*6.5m Marine Floating Foam Filled Fenders ISO9001 Standard HDG Flange |
|---|---|
| Model Number | DF-3.3m*6.5m |
| Type | Floating Fender |
| Reaction Force | 54kN To 7353kN |
| Energy Absorption | 3.8KN-M To 7720KN-M |
| Product Name | Polyurethane Cover Floating Foam Fender 2.0*3.5M Marine Safety For Dock Port |
|---|---|
| Model Number | DF-FF2.0*3.5M |
| Material | Closed Cell Foam + Polyurethane |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |
| Product Name | 1.5*3.0M Floating Foam Fender Navy Grey Wear Resistant Customization Polyurethane Cover |
|---|---|
| Material | PU Foam, Inner Pipe, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Part | Dock Bumper |
| Color | Customer's Request |
| Shape | Cylindrical |
| Product Name | Black Color Marine Foam Fender Ocean Guard Buoy Floating Dock Safety Boat Ships |
|---|---|
| Model Number | DF-1500mm*3000mm |
| Material | EVA Closed Cell Foam, Polyurethane |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |