| Product Name | NBR 800 V Type Rubber Fender Marine Safety Dock Rubber Fender Tear Resistance |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Color | Black, Grey...etc |
| Hardness | 65 +/- 5 Shore A |
| Density | 2.3 ~3.9 G/cm3 |
| Product Name | Marine Boat D Type Fenders Customized D200H High Energy Absorption Dock Berth |
|---|---|
| Model Number | DF-D200H |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Size | Customized |
| Flexibility | Great |
| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Applications | Port Terminal |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Product Name | Natural Rubber Custom V Type Rubber Fender V500H Eco Friendly Safety Elasticity |
|---|---|
| Material | Wear Resistant NR |
| Model Number | DF-V500 |
| Processing Service | Moulding |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Material | Smooth NR |
|---|---|
| Product Name | Dock Ship V Type Fender 300H Longer Service Life For Marine Mooring |
| Package | Wooden Containers |
| Shape | V Drum Type |
| Certification | ROHS/ISO9001/ISO14001/TS16949 |
| Part | Port, Dock |
|---|---|
| Product Name | V Type Marine Arch Rubber Fender Natural Rubber 500H For Berthing |
| Type | Arch Rubber Fender |
| Material | High-Quality NR |
| OEM | Welcome |
| Product Name | M Type Fender Tug Boat Fenders Waterproof Flexible M Fender Dock Boat Rubber PIANC2002 |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Type | M Type |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | Customized W Type Tug Boat Fenders W Fender Bow And Stern Protection Natural Rubber |
|---|---|
| Material | Rubber, NR, NBR, SBR |
| Type | Tug Boat W Fender |
| Height | 200mm-450mm |
| Length | 2000mm |
| Material | Natural Rubber |
|---|---|
| Product Name | Cylinder Type Rubber Tug Boat Fenders 600*300 Customized For Ship Bow |
| Color | Black |
| Type | Cylindrical |
| Lifespan | 18-20 Years |
| Product Name | PIANC2002 Keyhole Fenders Tug Boat Fenders Ozone & UV Resistance Boat Bumper Protection |
|---|---|
| Material | Wear Resistant NR/NBR/SBR |
| Type | Keyhole Type |
| Size | 200-350H, Lmax=2000 |
| Elongation | ≥300% |