| Part | Marine Airbag |
|---|---|
| Printing Logo | Warmly Welcome |
| Installation | Easy |
| Lifespan | 15-20 Years |
| Application | Ship Docking, Port, Jetty |
| Product Name | STS Operations Pneumatic Fenders Natural Rubber ISO17357 50KPA For Ship Protection |
|---|---|
| Material | High Density Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Length | 1000mm-12000mm |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Pneumatic Fenders 3.3*6.5M 80kPa STS Operations Bumper |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, CB/T 3948-2001 |
| Techonlogy | Explosion Proof, Overall Winding, Anti-Aging |
| Hardness | 50±10 Shore A |
| Elongation | ≥400 |
| Product Name | Pneumatic Floating Fenders ISO17357 Qualified 50kPa 3.3*6.5M Tear Resistance |
|---|---|
| Diameter | 500-4500 Mm |
| Length | 1000-12000 Mm |
| Energy Absorption | 6-6473 KJ |
| Reaction Force | 64-7984 KN |
| Product Name | 2.0*3.5M Pneumatic Fender ISO17357 Standard Mooring Floating Fenders |
|---|---|
| Standard | PIANC, ISO17357-1:2014 |
| Heat Conductivity | =<0.034 |
| Hardness | 50±10 Shore A |
| Elongation | ≥400 |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Product Name | ISO17357 Certified D3.3M Hydropneumatic Submarine Fenders Black Color Counterweight |
|---|---|
| Material | High Density NR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Diameter | 1700mm-4500mm |
| Length | 5500mm-12000mm |
| Installation | Easy |
|---|---|
| Color | Black |
| Accessories | Bolt, Nut, Washer |
| Durability | High |
| Shape | Cone |
| Product Name | D Type Fenders The Exceptional Durability And Enhanced Safety |
|---|---|
| Model Number | DF-D400H |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Size | Customized |
| Material | Natural Rubber |