| Product Name | Superior Design Unprecedented Protection Yokohama Fenders Price/Size/Dimensions |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Reinforcement | Multi Layer Nylon Tire Cord Fabric |
| Diameter | 0.5m-4.5m, Or Customized |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Model Number | HM-CMF14 |
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Features | Durable And Sturdy |
|---|---|
| Product Name | D Type Fenders |
| Size | Custom Size |
| Usage | Ship Docking Or Berthing |
| Colour | Black And Customized |
| Flexibility | High |
|---|---|
| Impact | High |
| Abrasion | Low |
| Pressure | High |
| Corrosion | Low |
| Size | Customized |
|---|---|
| Product Name | V Type Fender |
| MOQ | 1 |
| Width | Customized |
| Thickness | As Required |
| Product Name | Baby Size Yokohama Style Type Fender Catalogue/Certificate |
|---|---|
| Style | Support Custom |
| Operating Temperature | -30°C To 80°C |
| Shape | Cylindrical |
| Application | Buffer Protection |
| Impact Resistance | High |
|---|---|
| Abrasion Resistance | High |
| Size | Customized |
| Weight | Light |
| Temperature Range | Wide |
| Deflection | 52.5%-55% |
|---|---|
| Lifespan | 15-20 Years |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Application | Ship Docking, Port, Jetty |
| Installation | Easy |
| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Type | Roller Fenders |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Applications | Port Terminal |
| Size | Customized |
| Product Name | Pneumatic Fender |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Length | 1000mm-12000mm |