| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Product Name | New Design Cylindrical Marine Fenders CMF600D BV Certificate For Dock Boat Bumper |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Color | Black, Grey, Or As Required |
| Inner Diameter | 75-1000mm |
| Outside Diameter | 150-2000mm |
| Material | Natural Rubber |
|---|---|
| Product Name | Cylinder Type Rubber Tug Boat Fenders 600*300 Customized For Ship Bow |
| Color | Black |
| Type | Cylindrical |
| Lifespan | 18-20 Years |
| Product Name | Customized W Type Tug Boat Fenders W Fender Bow And Stern Protection Natural Rubber |
|---|---|
| Material | Rubber, NR, NBR, SBR |
| Type | Tug Boat W Fender |
| Height | 200mm-450mm |
| Length | 2000mm |
| Product Name | Bureau Veritas Certified Roller Fenders D1300 Dock Rubber Bumper 100% Natural Rubber |
|---|---|
| Material | High Density Natural Rubber |
| Type | Wheel Fender |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Color | Customized |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Color | Black Or Customized |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Service Life | 10~15 Years |
| Material | NR |
| Product Name | Cell Rubber Fender |
|---|---|
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Size | Customized |
| Feature | High Performance Strong |
| Accessories | Front Panel, Facing Pad, Chain, Etc |
| Product Name | Cell Rubber Fender |
|---|---|
| Accessories | Front Panel, Facing Pad, Chain, Etc |
| Feature | High Performance Strong |
| Size | Customized |
| Material | High Quality Natural Rubber |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |