| Packing | Bare Packing, Frame Packing, Pallet Packing |
|---|---|
| Installation | Easy |
| Durability | High |
| Shape | Cylindrical |
| Color | Black |
| Product Name | Dock Floating Fender Yokohama Pneumatic Rubber Fender ISO17357 Standard |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Color | Black Or Customized |
| Diameter | 500mm - 4500mm |
| Length | 1000mm - 12000mm |
| Product Name | ISO17357 Dock Rubber Fender Yokohama Floating Fender CTN Type |
|---|---|
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Part | Chain Tyre Net |
| Initial Pressure | 50KPa Or 80KPa |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Standard Yokohama Pneumatic Fender 3.3*6.5m 50kPa For Dock |
|---|---|
| Diameter | 300-4500 Mm |
| Length | 1000-12000 Mm |
| Energy Absorption | 6-6473 KJ |
| Reaction Force | 64-7984 KN |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Standard Yokohama Fenders 80kPa STS Operations 3.3*6.5M |
|---|---|
| Material | High Level Natural Rubber |
| Standard | PIANC, ISO17357 |
| Color | Black |
| Certificate | CCS/ BV/ SGS/ABS |
| Features | Corrosion Resistance, Lightweight |
|---|---|
| Product Name | Dock Rubber Fender |
| Material | NBR |
| Color | Black Or Customized |
| Safety Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Product Name | 50kPa Dock Floating Rubber Fender ISO17357 Standard Dock Boat Berthing |
|---|---|
| Material | Good Quality Natural Rubber |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Part | Chain Tyre Net |
| Initial Pressure | 50KPa Or 80KPa |
| Product Name | Marine Floating Dock Rubber Fender ISO17357 Yokohama Pneumatic Fender |
|---|---|
| Material | Best Quality NR |
| Color | Black Or Customized |
| Diameter | 500mm - 4,500mm |
| Length | 1,000mm - 12,000mm |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Service Life | 10~15 Years |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Color | Black Or Customized |
| Temperature | -40℃~300℃ |
| Product Name | Pneumatic Fenders ISO17357-1:2014 Guide 3.3*6.5M CTN Type Air Block 50kPa |
|---|---|
| Material | High Level NR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| MOQ | 1 Piece |
| Certificate | CCS,BV,LR,RINA,KR,NK,GL,ABS,DNV,RS |