| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Material | NR |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Features | Easy To Handle |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Application | Industrial Dock Port Boat |
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Color | Black |
|---|---|
| Rubber Specification | ASTM D2000, SAE J200 |
| Feature | High E/R.H Value, Wear-resisting |
| Capacity | 10T-40T |
| Sample | As Requested |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Type | Cylindrical |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Part | Hinge |
| Package | Wooden Pallet, Wooden Case |
| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Applications | Port Terminal |
| Size | Customized |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Product Name | Roller Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Size | Customized |
| Applications | Port Terminal |
| Features | Arch Rubber Fender |
|---|---|
| Part | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Grade A Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |