| Product Name | PU Foam Filled Fender Floating Buoyant Pneumatic Protection Vessel Dock |
|---|---|
| Material | Wear Resistant PU Foam, Inner Pipe, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Type | Floating Fender |
| Part | Foam Fenders |
| Elongation | ≥350% |
| Features | High Energy Absorption |
|---|---|
| Type | V Type Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Sturdy Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Elastic Floating Foam Fender Eva Material Foam Filled Fender For Ship Boat Yacht |
|---|---|
| Material | Closed-Cell Foam, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Color | Clourful |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |
| Product Name | Eva Floating Foam Fender With High Performance And Iso Certificate |
|---|---|
| Material | Closed-Cell Foam, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Color | Clourful |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |
| Product Name | Pneumatic Rubber Fender |
|---|---|
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Service Life | 10~15 Years |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Material | NR |
| Product Name | Floating Foam Fender Underwater Fenders Eva Foam Boat Fender |
|---|---|
| Material | Closed-Cell Foam, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Color | Clourful |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |
| Product Name | PIANC&ISO Roller Fenders Cushion Rollers NR/NBR Tear Resistance Dock Marine Bumper |
|---|---|
| Material | Natural Rubber |
| Standard | PIANC2002, HGT 2866-2016 |
| Certificate | ABS, CCS, BV, LR, DNV |
| Warranty | 36 Months |
| Product Name | Inflatable Floating Pneumatic Yokohama Rubber Fender Vessels Fishing Boats Used |
|---|---|
| Part | STS Fender |
| Material | Natural Rubber |
| Color | Black |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Product Name | High Energy Absorption Of Yokohama Pneumatic Fenders For Ship-to-Ship Transfers Offshore Drilling |
|---|---|
| Material | Wear Resistant NR |
| Standard | ISO17357-1:2014 |
| Tolerance | ±2% |
| Grade | High Quality |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Size | Customized |