| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Feature | Excellent Horizontal Stability |
| Product Name | Yokohama Rubber Fender |
|---|---|
| Length | 1000mm-12000mm |
| Standard | ISO17357-1:2014, PIANC2002 |
| Accessories | Tyres, Steel Chain, Hang Ring |
| Feature | Excellent Horizontal Stability |
| Product Name | Large Dock Rubber Fender W Type Rubber Fender For Tug Boat Bumper |
|---|---|
| Material | NR, NBR, EPDM, Silicone, FKM Etc |
| Color | Black Or Any Color |
| Type | W Shape |
| Tensile Strenth | 24.1 MPA |
| Product Name | ISO17357-1:2014 Standard Yokohama Fenders 80kPa STS Operations 3.3*6.5M |
|---|---|
| Material | High Level Natural Rubber |
| Standard | PIANC, ISO17357 |
| Color | Black |
| Certificate | CCS/ BV/ SGS/ABS |
| Product Name | PIANC2002 Standard Rubber Fender V Type 600H Natural Rubber For Marine Boat Berthing |
|---|---|
| Material | High Density NR |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Elongation | ≥300% |
| Certification | ISO, SGS |
| Features | Compact Design |
|---|---|
| Product Name | Cone Rubber Fenders |
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Elongation | ≥300% |
| Tensile Strength | High |
|---|---|
| Size | Customized |
| Shape | Cylindrical |
| Maintenance | Low |
| Chemical Resistance | High |
| Product Name | V300*1000L V Rubber Fenders Dock Rubber Fender High Quality For Port Jetty |
|---|---|
| Material | Black Natural Rubber |
| Lifespan | 15-20 Years |
| Package | Pallet |
| Warranty | 24 Months |
| Product Name | Waterproof Flexible Arch Rubber Fender DF-ARF600H V Type Marine Fixed Rubber |
|---|---|
| Material | Wear Resistant Natural Rubber |
| Type | Arch V Type |
| Elongation | ≥300% |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Product Name | 300H V Type Rubber Fender Ozone & UV Resistance Low Water Absorption Protection |
|---|---|
| Material | High Performance NR |
| Shape | V Type |
| Height | 200mm-1000mm |
| Length | 1000mm-3500mm |