| Product Name | H1000 Cone Rubber Fenders Natural Rubber Wear Resistant Boat Berthing Bumper |
|---|---|
| Material | High Quality NR |
| Shape | Cone Type |
| Certification | PIANC2002, ISO9001, ABS, BV |
| Color | Customer's Request |
| Product Name | Dock Bumper Roller Fenders PIANC2002 Standard Wheel Fender Marine Dock For Corners |
|---|---|
| Material | Natural Rubber, NBR, Silicone, EPDM, FKM, SBR |
| Type | Fixed Wheel Fender |
| Install | Exposed Corners |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Package | Pallet, Reel |
|---|---|
| Application | Industrial, Automotive, Marine, Etc. |
| Burst Pressure | 75-105 Bar |
| Working Temperature | -40℃-80℃ |
| Standard | DIN, ASTM, JIS, GB, Etc. |
| Product Name | PIANC2002 Certified Cylindrical Marine Fenders Heavy Duty Rubber D800 Berthing |
|---|---|
| Material | NR, NBR, FKM, SIL/VMQ, EPDM, HNBR, CR, FVMQ |
| Inner Diameter | 75-1000mm |
| Outside Diameter | 150-2000mm |
| Hardness Range | 20°-90°shore A |
| Inner Diameter | 2.5mm-25mm |
|---|---|
| Surface Treatment | SR, Smooth |
| Standard | DIN, ASTM, JIS, GB, Etc. |
| Outer Diameter | 3.0mm-30mm |
| Working Temperature | -40℃-80℃ |
| Product Name | Heavy Duty Roller Fenders Cushion Rollers DF-CR10 Customized PIANC2002 Marine Dock Bumper |
|---|---|
| Model Number | DF-CR10 |
| Type | Cushion Rollers |
| Size | Customized |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders PIANC2002 Specifications OEM Permitted Docking&Berthing |
|---|---|
| Material | High Performance NR/NBR |
| Model Number | DF-C500 |
| Hardness | ≤82 Shore A |
| Elongation | ≥300% |
| Package | Pallet Or As Required |
|---|---|
| Certificate | ISO 9001 |
| Warranty | 1 Year |
| Port Of Loading | Qingdao, China |
| Application | Mooring |
| Application | Industrial, Automotive, Marine, Etc. |
|---|---|
| Payment Term | T/T, L/C, PayPal |
| Working Temperature | -40℃-80℃ |
| Standard | DIN, ASTM, JIS, GB, Etc. |
| Outer Diameter | 3.0mm-30mm |
| Package | Pallet, Reel |
|---|---|
| Outer Diameter | 3.0mm-30mm |
| Standard | DIN, ASTM, JIS, GB, Etc. |
| Payment Term | T/T, L/C, PayPal |
| Working Pressure | 15-21 Bar |