| Product Name | Arch Rubber Fender |
|---|---|
| Part | STB Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Natural Rubber |
| Height | 200mm-1000mm |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Color | Black Or Customized |
| Application | Port |
| Size | Customized |
| Features | Durable Materials |
|---|---|
| Product Name | Arch Rubber Fender |
| Size | Customized |
| Color | Black Or Customized |
| Application | Port |
| Features | High Energy Absorption |
|---|---|
| Part | Dock Fixed Rubber Fender |
| Color | Black Or As Required |
| Material | Grade A Natural Rubber |
| Tensile Strength | ≥8 Mpa |
| Product Name | Tug Boat Fenders |
|---|---|
| Material | High Performance Natural Rubber |
| Tensile Strenth | ≥16 MPA |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Packing | Plastic Bag+Pallet |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Part | Hinge |
| Package | Wooden Pallet, Wooden Case |
| Product Name | 3.3m*6.5m Marine Floating Foam Filled Fenders ISO9001 Standard HDG Flange |
|---|---|
| Model Number | DF-3.3m*6.5m |
| Type | Floating Fender |
| Reaction Force | 54kN To 7353kN |
| Energy Absorption | 3.8KN-M To 7720KN-M |