| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Usage | Collision Avoidance |
| Feature | Easy To Install And Handle Lightweight |
| Layers | 5~10 Layers |
| Color | Red, Black, Yellow |
| Product Name | Floating Foam Fender Marine Guard Foam Boat Fender Marine Cushion Foam Filled Fender |
|---|---|
| Material | Closed-Cell Foam, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Color | Clourful |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Usage | Collision Avoidance |
| Color | Red, Black, Yellow |
| Material | EVA And Polyurethane |
| Layers | 5~10 Layers |
| Product Name | Low Price High Quality Floating Foam Fender Polyurethane Cover ISO Standard |
|---|---|
| Inner | EVA Closed Cell Foam |
| Reinforcement | Nylon Cord Fabric |
| Cover | Polyurethane, PU |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Usage | Collision Avoidance |
| Layers | 5~10 Layers |
| Color | Red, Black, Yellow |
| Feature | Easy To Install And Handle Lightweight |
| Product Name | Durable Usage Eva Closed Cell Foam Filled Fender Floating Foam Fender |
|---|---|
| Material | EVA Foam, Polyurethane, Nylon Cords |
| Model Number | DF-2.0*3.5M |
| Technology | Mould And Extrusion |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Product Name | Dock Buffer Protection Floating Foam Fender D3.3M ABS Certificate Port Berthing |
|---|---|
| Material | PU Foam, Inner Pipe, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Shape | Cylindrical |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Effective Length | 1~6.5m |
| Layers | 5~10 Layers |
| Material | EVA And Polyurethane |
| Color | Red, Black, Yellow |
| Product Name | Dock Protection Guard Foam-filled Fenders For Naval/Military/Cruise/Tugboat/Pilot Boat |
|---|---|
| Material | Closed-Cell Foam, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Color | Clourful |
| Diameter | 300mm-4500mm |
| Length | 500mm-9000mm |
| Product Name | 2.5*4.0M Floating Foam Fender Closed Cell Foam Eco Friendly Safety Elasticity |
|---|---|
| Model Number | DF-2.5*4.0M |
| Reaction Force | 54kN To 7353kN |
| Energy Absorption | 3.8KN-M To 7720KN-M |
| OEM | Supported |