| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Usage | Collision Avoidance |
| Color | Red, Black, Yellow |
| Material | EVA And Polyurethane |
| Layers | 5~10 Layers |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Effective Length | 1~6.5m |
| Usage | Collision Avoidance |
| Feature | Easy To Install And Handle Lightweight |
| Layers | 5~10 Layers |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Effective Length | 1~6.5m |
| Usage | Collision Avoidance |
| Color | Red, Black, Yellow |
| Feature | Easy To Install And Handle Lightweight |
| Product Name | Submarine Fenders |
|---|---|
| Advantage | Customized, Original Factory |
| Warranty | 36 Months |
| Length | 1 ~ 12m |
| Application | Dock |
| Product Name | Floating Foam Fender |
|---|---|
| Effective Length | 1~6.5m |
| Material | EVA And Polyurethane |
| Color | Red, Black, Yellow |
| Feature | Easy To Install And Handle Lightweight |
| Product Name | High Density Closed Cell Foam Dock Suspension Foam Filled Fender Ship Protection |
|---|---|
| Brand | DockFender |
| Material | Closed Cell Foam + Polyurethane |
| Application | Ship To Ship Berthing, Ship To Dock Berthing |
| Life Span | 10-15 Years |
| Product Name | Marine Foam Filled Fender Dia 1500mm*3000mm PU EVA Closed Cell For Dock |
|---|---|
| Material | High Density PU Foam, Polyurethane Skin |
| Processing Service | Moulding, Cutting |
| Elongation | ≥350% |
| Certificate | ISO, SGS, ABS, BV, DNV, CCS, LR, RS |
| Product Name | Cylindrical Marine Fenders |
|---|---|
| Material | NBR |
| Standard | PIANC2002, ISO9001 |
| Color | Black Or Customized |
| Size | Customized |
| Product Name | Durable Usage Eva Closed Cell Foam Filled Fender Floating Foam Fender |
|---|---|
| Material | EVA Foam, Polyurethane, Nylon Cords |
| Model Number | DF-2.0*3.5M |
| Technology | Mould And Extrusion |
| Diameter | 500mm-4500mm |
| Product Name | 2000x3500 Floating Foam Fender Closed Cell Foam Polyurethane Cover Colorful |
|---|---|
| Material | PU Foam, Inner Pipe, Nylon Reinforcement, Polyurethane Skin |
| Model Number | DF-2000x3500 |
| Processing Service | Moulding |
| Diameter | 500mm-4500mm |